بلاگ

گوگل آنالیتیکس

تصویر

تحلیل‌گر ترافیک گوگل، گوگل آنالیز یا گوگل آنالیتیکس یک سرویس تجزیه‌و‌تحلیل‌کننده‌ی وب است که توسط شرکت گوگل (Google) ارائه شده و وظیفه‌ی ردیابی و گزارش‌دهی ترافیک وب‌سایت را بر عهده دارد. این سرویس که در حال حاضر به‌عنوان پلتفرم بازاریابی گوگل (Google Marketing Platform) در برندسازی مجدد کسب‌و‌کارها نقش ایفا می‌کند در نوامبر سال 2005 پس از خرید Urchin (نرم‌افزار تجزیه‌و‌تحلیل آمار وب) توسط شرکت گوگل و ادغامش با گوگل آنالیتیکس راه‌اندازی شد.

از سال 2019، گوگل آنالیتیکس پرکاربردترین سرویس تجزیه‌و‌تحلیل وب محسوب می‌شود که با استفاده از یک «کیت توسعه‌ی نرم‌افزار» (SDK: Software Development Kit )، امکان جمع‌آوری داده‌های مرتبط با میزان استفاده از برنامه‌های آی‌اُاِس (iOS) و اندروید (Android) معروف به «گوگل آنالیتیکس برای برنامه‌های موبایل» (Google Analytics for Mobile Apps) را فراهم می‌کند. گوگل آنالیتیکس را می‌توان با مرورگرها (Browsers)، افزونه‌های (Extensions) مرورگر، فایروال‌ها (Firewalls) و سایر ابزارها مسدود کرد.

گوگل آنالیتیکس از زمان آغاز، به‌روزرسانی‌های متعددی را تجربه کرده است و در حال حاضر، چهارمین نسخه‌ی خود یعنی نسل چهارم گوگل آنالیتیکس تحت عنوان GA4 را عرضه کرده است. GA4 اکنون به‌عنوان نصب پیش‌فرض گوگل آنالیتیکس و نسخه‌ی تغییر نام‌ یافته‌ی ویژگی «برنامه + وب» در نظر گرفته می‌شود که گوگل در سال 2019 نسخه‌ی بتای آن را منتشر کرد. GA4 همچنین جایگزین یونیورسال آنالیتیکس (UA: Universal Analytics) شده است. یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه GA4 یکپارچگی و ادغام طبیعی آن با BigQuery  گوگل است - قابلیتی که قبلاً فقط از طریق مجموعه‌ی نرم‌افزاری سازمانی GA 360 در دسترس بود. این حرکت نشان‌دهنده‌ی تلاش‌های گوگل برای ادغام و یکپارچه‌سازی GA و کاربران رایگانش با پلتفرم‌های ابری گسترده‌تر است.

یادداشت: BigQuery یک انبار داده‌ی کاملاً مدیریت شده و بدون سرور است که امکان تجزیه‌و‌تحلیل مقیاس‌پذیر بر روی پتابایت داده را فرآهم می‌آورد. BigQuery یک «پلتفرم به‌عنوان سرویس» (PaaS: Platform as a Service) است که از درخواست‌های اطلاعات یا همان کوئری‌ها (Queries) با بهره‌گیری از ANSI SQL پشتیبانی می‌کند. همچنین دارای قابلیت یادگیری ماشینی داخلی (Built-in Machine Learning) است. BigQuery در می 2010 معرفی شد و در نوامبر 2011 به‌طور کامل در دسترس قرار گرفت.

طبق بیانیه‌ای که گوگل (در مارس سال 2022) منتشر کرد، یونیورسال آنالیتیکس، کار جمع‌آوری داده‌های جدید را از اول جولای 2023 متوقف خواهد کرد و GA4 جایگزین آن خواهد شد. آخرین مهلت استفاده‌ی کاربران از یونیورسال آنالیتیکس، جولای 2023 است و طبق گفته‌ی گوگل پس از آن، هیچ داده‌ی جدیدی به یونیورسال آنالیتیکس اضافه نخواهد شد.

 

ویژگی های گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس برای ردیابی فعالیت‌های یک وب‌سایت مانند مدت زمان سشن / مدت زمان یک دوره یا به‌عبارتی مدت زمان باقی ماندن بازدیدکننده در یک صفحه از بدو ورود به آن بر حسب ثانیه (Session Duration)، صفحات هر دوره یا همان تعداد صفحات مشاهده‌ شده در هر بازدید (Pages Per Session) و نرخ پرش / نرخ دفع کاربران یا همان بازدیدکنندگان سایت (Bounce Rate) [اصطلاحی در بازاریابی آنلاین] و همچنین، دریافت اطلاعات مربوط به منبع ترافیک استفاده می‌شود. این قابلیت می‌تواند با تبلیغات گوگل (Google Ads) ادغام شود و کاربران را قادر سازد تا با ردیابی کیفیت صفحه‌ی فرود (Landing Page) و تبدیل‌های (Conversions) [اهداف یا همان Goals در انگلیسی] رخ داده، کمپین‌های آنلاین را ایجاد و بررسی کنند. اهداف که معیاری برای سنجش عملکرد وب‌سایت محسوب می‌گردند ممکن است مواردی چون فروش، تولید سرنخ (Lead Generation)، مشاهده‌ی یک صفحه‌ی خاص یا دانلود یک فایل خاص را شامل شوند. رویکرد گوگل آنالیتیکس، نشان دادن داده‌های سطح بالا از نوع داشبوردی به کاربران معمولی و نشان دادن داده‌های دقیق‌تر و جامع‌تر در مجموعه‌ی گزارش‌ها است. گوگل آنالیتیکس با تکنیک‌هایی مانند نمایش داده‌های به‌شکل قیف (Funnel Visualization)، منبع ارجاع بازدیدکنندگان (ارجاع‌دهندگان به سایت مقصد)، مدت باقی ماندن آن‌ها در وب‌سایت و موقعیت جغرافیایی آن‌ها می‌تواند صفحاتی با عملکرد ضعیف را شناسایی و ویژگی‌های پیشرفته‌تری از جمله تقسیم‌بندی سفارشی بازدیدکنندگان را فراهم نماید. گزارش‌‌های تجارت الکترونیک (E-commerce Reports) به‌دست آمده از تجزیه‌وتحلیل گوگل آنالیتیکس می‌توانند فعالیت و عملکرد فروش را ردیابی کنند و معاملات انجام شده در سایت، درآمد حاصل از فروش اقلام مختلف و بسیاری دیگر از معیارهای مربوط به تجارت را نیز نشان دهند.

گوگل آنالیتیکس در 29 سپتامبر 2011، تجزیه‌و‌تحلیل بی‌درنگ (Real-Time Analytics) را بنیان نهاد، که به کاربر امکان می‌داد تا اطلاعاتی را در مورد بازدیدکنندگان فعلی سایت کسب کند. یک کاربر می‌تواند 100 پروفایل در سایت داشته باشد. هر پروفایل معمولاً مربوط به یک وب‌سایت است و به سایت‌هایی محدود می‌شود که ترافیک آنلاین آن‌ها به کمتر از 5.000.000 بازدید از صفحه در ماه می‌رسد (تقریباً 2 بازدید از یک صفحه در هر ثانیه) مگر اینکه سایت به یک کمپین تبلیغاتی گوگل پیوند داده شده باشد. گوگل آنالیتیکس شامل بهینه‌ساز وب‌سایت گوگل (Google Website Optimizer) است که دوباره زیر عنوان «آزمایش‌های محتوای گوگل آنالیتیکس» (Google Analytics Content Experiment) نام‌گذاری شده است. آنالیز کوهورت / تحلیل هم‌گروهی (Cohort Analysis) گوگل آنالیتیکس به درک هرچه بهتر رفتار گروه‌های جزء / مؤلفه‌ای (Component Groups) کاربران، جدا از حجم جمعیتی آن‌ها در سایت شما کمک می‌کند. این امر به‌منظور اجرای موفقیت‌آمیز یک استراتژی بازاریابی برای بازاریابان و تحلیل‌گران مفید و حائز اهمیت است.

آخرین نسخه‌ی گوگل آنالیتیکس یعنی GA4 با تمرکز بر پیش‌بینی‌ها، قابلیت سفارشی‌سازی و حفظ حریم خصوصی از ویژگی‌های بیشتر و توسعه‌یافته‌تری برخوردار است. برخی از این ویژگی‌ها را می‌توان به‌شرح زیر برشمرد:

  • دربرگیرنده‌ی مفهومی جدید است که امکان استفاده از یک ویژگی مشابه در وب‌سایت و برنامه‌ی تلفن همراه را فرآهم می‌کند؛
  • دارای معیارهای پیش‌بینی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI: Artificial Intelligence) است که توسط یادگیری ماشین پشتیبانی می‌شوند؛
  • صفحه‌ی اصلی را قابل‌تنظیم و پیمایش آسان می‌کند؛
  • از یک بخش کاوش (Explore Section) برای ارائه‌ی گزارش‌های کاملاً سفارشی جهت برآورده‌سازی نیازهای تجاری خاص برخوردار است؛
  • به یک خطایاب (DebugView) داخلی برای تجزیه‌و‌تحلیل و اشکال‌زدایی فوری داده‌های آینده مجهز است؛
  • ناهنجاری‌ها را سریع‌تر و بهتر تشخیص می‌دهد؛
  • گزارش‌های (گزارش‌دهی) تجارت الکترونیک در آن بهبود یافته است؛

 

تاریخچه گوگل آنالیتیکس

گوگل در آوریل سال 2005، شرکت نرم‌افزاری Urchin را خریداری کرد. در واقع، سرویس گوگل به‌واسطه‌ی سیستم Urchin on Demand (Urchin بر اساس تقاضا) توسعه یافته است. سیستم مزبور همچنین ایده‌هایی را از شرکت Adaptive Path اقتباس کرد که یکی از محصولات آن به‌نام «نقشه‌‌ی اندازه‌گیری» (Measure Map)، در سال 2006 توسط گوگل خریداری و در طراحی مجدد گوگل آنالیتیکس به‌کار گرفته شد. گوگل به فروش نرم‌افزار مستقل و قابل‌نصب Urchin WebAnalytics از طریق شبکه‌ای از فروشندگان ارزش‌افزا (Value-added Resellers) تا زمان توقف به کارش در 28 مارس 2012 ادامه داد. نسخه‌ی جدید این نرم‌افزار در نوامبر 2005 با مارک گوگل برای علاقه‌مندان، رونمایی و منتشر شد. با این حال، به‌دلیل متقاضیان بسیار زیاد این سرویس، ثبت‌نام‌های جدید تا هفته‌ی بعد به‌حالت تعلیق درآمد. با بالا رفتن ظرفیت ثبت‌نام‌ها، گوگل شروع به استفاده از مدل ارسال کد دعوت مبتنی بر قرعه‌کشی کرد. قبل از آگوست 2006، گوگل دسته‌هایی از کدهای دعوت را تا جایی که مجاز بود و از توان سرور خارج نبود برای ثبت‌نام‌کنندگان ارسال می‌کرد. از اواسط آگوست 2006، این سرویس به‌طور کامل در دسترس همه‌ی کاربران قرار گرفت اعم از استفاده‌کنندگان از خدمات گوگل برای تبلیغات خود یا افراد دیگر.

نسخه‌ی جدیدتر کد رهگیری گوگل آنالیتیکس به «کد رهگیری ناهمزمان / ناهمگام» (Asynchronous Tracking Code) معروف است که بنا بر ادعای گوگل حساس‌تر و دقیق‌تر است و قادر است حتی فعالیت‌های بسیار کوتاه‌مدت در وب‌سایت را هم ردیابی کند. نسخه‌ی قبلی که زمان بارگذاری صفحه را به تأخیر می‌انداخت، به‌دلایل عملکردی، معمولاً درست قبل از تگ HTML بدنه یعنی body> قرار می‌گرفت. کد جدید را می‌توان بین تگ‌های سر یعنی ...  قرار داد زیرا پس از ورود به‌حالت آماده به کار (Trigger)، به موازات بارگذاری صفحه اجرا می‌شود. در آوریل 2011، گوگل در دسترس بودن عمومی نسخه‌ی جدید گوگل آنالیتیکس را با دارا بودن ویژگی‌ها یا بهتر بگوییم امکاناتی چون داشبوردهای متعدد، گزینه‌های بیشتر گزارش‌های سفارشی‌ و طراحی رابط جدید اعلام کرد. این نسخه بعداً با برخی ویژگی‌های دیگر مانند تجزیه‌و‌تحلیل بلادرنگ و نمودارهای جریان هدف (Goal Flow Charts) به‌روزرسانی شد.

در اکتبر 2012، نسخه‌ی جدید دیگری از گوگل آنالیتیکس به‌نام «یونیورسال آنالیتیکس» معرفی شد. تفاوت‌های کلیدی آن با نسخه‌های قبلی عبارت بود از: ردیابی بین‌پلتفرمی (Cross-platform Tracking)، کد ردیابی انعطاف‌پذیر برای جمع‌آوری داده‌ها از هر دستگاه و معرفی ابعاد سفارشی و معیارهای سفارشی.

گوگل در مارس 2016، گوگل آنالیتیکس 360 را منتشر کرد. این مجموعه‌ی نرم‌افزاری (Software Suite) وظیفه‌ی تجزیه‌و‌تحلیل «نرخ بازگشت سرمایه» (ROI: Return On Investment) و سایر شاخص‌های بازاریابی را بر عهده دارد. گوگل آنالیتیکس 360 شامل هفت محصول اصلی است: تجزیه‌و‌تحلیل (Analytics)، مدیریت و استفاده از تگ‌های بازاریابی در وب‌سایت یا اپلیکیشن‌ها به‌منظور پیگیری و ردیابی رفتار کاربران (Tag Manager)، بهینه‌سازی (Optimize)، دیتا استودیو (Data Studio)، نظرسنجی (Surveys)، اتریبیوشن (Attribution) و مرکز مخاطبان (Audience Center).

در اکتبر 2017، روش جدیدی جهت جمع‌آوری داده‌ها برای گوگل آنالیتیکس زیر عنوان «تگ سایت جهانی» (Global Site Tag) یا gTag.js معرفی شد. هدف از ابداع آن، یکسان‌سازی سیستم برچسب‌گذاری / تگ‌گذاری (Tagging) جهت تسهیل اجرا بود. این تگ جدید که باید در قسمت <head> کد HTML همه‌ی صفحات سایت گنجانده شود، جایگزینی برای تگ Analytics.js یا Tag Manager گوگل به‌حساب می‌آید.

گوگل در ژوئن 2018، پلتفرم بازاریابی گوگل را به‌عنوان یک برند تبلیغاتی و تحلیلی آنلاین معرفی کرد. این پلتفرم تلفیقی بود از دو برند سابق گوگل، بازاریابی دیجیتال دابل‌کلیک (DoubleClick Digital Marketing) و گوگل آنالیتیکس 360.

گوگل در اکتبر 2020، گوگل آنالیتیکس 4 را با نام اختصاری GA4 منتشر کرد.

GA4 به‌جای اینکه مانند یونیورسال آنالیتیکس «مبتنی بر ضربه» (Hit-based) باشد، «مبتنی بر رویداد» (Event-based) است. Hit به مفهوم ارسال درخواست جزئی از سوی بازدیدکننده به سرور است. بنابراین، تمامی درخواست‌های ارسالی از سوی بازدیدکننده به سرور برای دریافت اطلاعات، Hit نامیده می‌شود. در مارس 2022، گوگل اعلام کرد که در 1 ژوئیه 2023، ویژگی‌های استاندارد یونیورسال آنالیتیکس باعث توقف پردازش بازدیدهای جدید خواهد شد و در نتیجه، کاربران باید به GA4 ارتقاء یابند.

مقالات مرتبط

گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس

آیا گوگل آنالیتیکس را می‌شناسید؟ چقدر در مورد این پرکاربردترین سرویس تجزیه‌و‌تحلیل وب در جهان آگاهی دارید؟ نقش این سرویس در ارتقاء کیفی و سئو شدن سایت شما چه میزان است؟de

ارسال دیدگاه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

درج نظر
نظر با موفقیت ثبت گردید.

بخش نظرات کاربران

ساناز محمدی
sdf

1403/04/31 - 1:20

sfsdfsfsf