بلاگ

گوگل ادسنس

تصویر

گوگل ادسنس یا همان سیستم تبلیغاتی شرکت گوگل نباید با گوگل ادوردز (AdWords) که هم‌اکنون به‌عنوان گوگل ادز (Google Ads) شناخته می‌شود، اشتباه گرفته شود.

گوگل ادسنس برنامه‌ای است که توسط شرکت گوگل (Google) اجرا می‌شود و ناشران وب‌سایت‌ها در شبکه‌ی سایت‌های محتوایی گوگل از طریق آن به ارائه‌ی متن، تصاویر، ویدیو یا تبلیغات رسانه‌ای تعاملی می‌پردازند تا مخاطبان و محتوا را به‌سوی سایت خود جذب کنند. این تبلیغات توسط گوگل مدیریت، مرتب‌سازی و نگه‌داری می‌شوند. آن‌ها می‌توانند بر اساس هر بار نمایش (Per-impression) یا هر کلیک (Per-click) بر روی آن‌ها درآمد ایجاد کنند. گوگل یک سرویس «هزینه به‌ازای هر اقدام یا فعالیت» (Cost Per Action) را مورد آزمایش بتا قرار داد، اما آن را در اکتبر 2008 به‌نفع یک پیشنهاد دابل‌کلیلی (DoubleClick) دیگر که آنهم متعلق به خود گوگل بود، متوقف کرد. در سه ماهه‌ی اول سال 2014، گوگل 3.4 میلیارد دلار آمریکا (معادل سالانه 13.6 میلیارد دلار) یا 22٪ از کل درآمد خود را از طریق گوگل  ادسنس به‌دست آورد. ادسنس بخشی از نرم‌افزار انتخاب تبلیغ یا همان AdChoices است، بنابراین تبلیغات ادسنس معمولاً با نماد و آیکن AdChoices که به‌شکل مثلث است، نشان داده می‌شوند. این برنامه روی کوکی‌های HTTP نیز کار می‌کند. در سال 2021، بیش از 38.3 میلیون وب‌سایت از ادسنس استفاده می‌کردند.

 

بررسی اجمالی گوگل ادسنس

بررسی اجمالی گوگل ادسنس

گوگل از فن‌آوری خود برای ارائه‌ی تبلیغاتی متناسب با محتوای وب‌سایت، موقعیت جغرافیایی کاربر و سایر عوامل استفاده می‌کند. کسانی که می‌خواهند با سیستم تبلیغات هدفمند گوگل تبلیغ کنند، می‌توانند از طریق گوگل ادز ثبت‌نام نمایند. ادسنس به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های متخصص در ایجاد و قرار دادن بنر و تبلیغات واکنش‌گرا (Responsive Ads) در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها تبدیل شده است. تبلیغات واکنش‌گرا خود را بر اساس اندازه‌ی دستگاه مورد استفاده‌ی کاربر تنظیم می‌کنند. این تبلیغات کمتر تهاجمی / ناخواسته / مزاحم (Intrusive) هستند و اغلب به محتوای وب‌سایت مربوط می‌شوند. وب‌سایت‌های بسیاری از ادسنس برای کسب درآمد از محتوای وب خود (وب‌سایت، ویدیوهای آنلاین، محتوای صوتی آنلاین و غیره) بهره می‌جویند و آن را محبوب‌ترین شبکه‌ی تبلیغاتی می‌دانند. ادسنس به‌ویژه برای ایجاد درآمد تبلیغاتی وب‌سایت‌های کوچکی که از منابع کافی برخوردار نیستند یا به دیگر منابع اصلی درآمد دسترسی ندارند، مفید بوده است. برای نمایش تبلیغات مرتبط با محتوای یک وب‌سایت، مدیران وب‌سایت‌ها یک کد جاوااسکریپت کوتاه را در صفحات وب‌سایت خود قرار می‌دهند. همان‌طور که در تعدادی از مطالعات موردی انجام شده توسط ناشران محتوا در وب‌سایت ادسنس اشاره شده است، وب‌سایت‌هایی که دارای محتوای غنی هستند با این برنامه‌ی تبلیغاتی بسیار موفق عمل کرده‌اند. گوگل سیاست محدود کردن تبلیغات ادسنس به سه تبلیغ در هر صفحه را از میان برداشته است. اکنون، ناشران ادسنس می‌توانند چندین آگهی ادسنس را در یک صفحه قرار دهند، زیرا محتوای کافی در یک صفحه‌ی وب وجود دارد. طبق دستورالعمل‌های گوگل درباره‌ی اطمینان از قرار دادن آگهی مناسب در سایت، تبلیغات و مطالب تبلیغاتی نباید از محتوای صفحه بیشتر باشند.

برخی از وب‌مسترها / مدیران سایت / کارشناسان پشیبان وب‌سایت (Webmasters) تلاش زیادی برای به حداکثر رساندن درآمد ادسنس خود می‌کنند. آن‌ها این کار را عمدتاً با دنبال کردن بهترین شیوه‌ها محقق می‌سازند:

1. آن‌ها محتوایی با کیفیت مطلوب تولید می‌کنند که کاربران را جذب و درگیر می‌کند و تجربه‌ی کاربری خوبی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

2. از دستورالعمل‌هایی که یک مدیر وب‌سایت باید از آن‌ها تبعیت کند، پیروی می‌کنند.

3. از پر شدن وب‌سایت خود با تبلیغات زیاد اجتناب می‌ورزند.

4. روش‌هایی را امتحان نمی‌کنند که کاربران را تشویق به کلیک بر روی تبلیغات کند. گوگل مدیران وب‌سایت‌ها را از به‌کار بردن عباراتی مانند «روی تبلیغات ادسنس من کلیک کنید» جهت افزایش نرخ کلیک (Click Rate) منع می‌کند. عبارات پذیرفته شده عبارتند از «پیوندهای حامیان / اسپانسرهای ما» و «تبلیغات».

5. آن‌ها به وب‌سایت‌هایی با شهرت ضعیف پیوند یا تغییر مسیر نمی‌دهند.

منبع تمام درآمد ادسنس برنامه‌ی ادز است که به‌نوبه‌ی خود دارای یک مدل قیمت‌گذاری پیچیده بر اساس مزایده‌ی دومین قیمت ویکری (Vickrey Second Price Auction) است. ادسنس از یک تبلیغ‌کننده می‌خواهد تا یک پیشنهاد مخفی (Sealed Bid) یعنی پیشنهادی که توسط رقبا قابل‌مشاهده نیست را ارائه دهد. علاوه بر این، تبلیغ‌کنندگان برای هر کلیک دریافتی تنها یک افزایش قیمت پیشنهادی بالاتر از دومین پیشنهاد حداکثری (بالاتر) را می‌پردازند. گوگل در حال حاضر 68٪ از درآمد حاصله توسط ادسنس را با شرکای شبکه‌ی محتوا (Content Network Partners) و 51٪ از آن را با شرکای جستجوی ادسنس یا به‌عبارتی شبکه‌ی جستجوی ادسنس (Adsense For Search Partners) تقسیم می‌کند. در 18 ژوئن 2015، گوگل تغییر نام تجاری ادسنس را با لوگوی جدید اعلام کرد.

 

تاریخچه گوگل ادسنس

تاریخچه گوگل ادسنس

گوگل برنامه‌ی ادسنس خود را با نام اصلی "Content Targeting Reklamat" به مفهوم تبلیغات هدفگیرنده‌ی محتوا یا به بیانی دیگر، محتوایی که مورد هدف تبلیغات قرار می‌گیرد در مارس 2003 راه‌اندازی کرد. نام ادسنس در ابتدا به‌عنوان یک پیشنهاد رقابتی، توسط شرکت Applied Semantics بر روی ادسنس گذاشته شد. این نام پس از تصاحب Applied Semantics به‌وسیله‌ی گوگل در آوریل 2003، توسط گوگل هم پذیرفته شد و تغییر نیافت. برخی از تبلیغ‌کنندگان شکایت داشتند که ادسنس نسبت به گوگل ادز از نتایج ضعیف‌تری برخوردار است، زیرا تبلیغاتی را ارائه می‌دهد که از لحاظ متنی به محتوای یک صفحه‌ی وب بیشتر مرتبط است و احتمال اینکه محتوا به‌جای نتایج جستجو با خواسته‌های تجاری کاربر همخوانی داشته باشد، کمتر است. به‌عنوان مثال، با توجه به این مشکل اینگونه به‌نظر می‌رسد که شخص در حال جستجو و پیمایش در وبلاگ اختصاصی گل‌ها نسبت به شخصی که عبارات مربوط به گل‌ها را در جستجوگر خود جستجو می‌کند، علاقه کمتری به سفارش گل دارد. در نتیجه، در سال 2004 گوگل به تبلیغ‌کنندگان خود اجازه داد تا از شبکه‌ی ادسنس انصراف دهند.

پل بوکهایت (Paul Buchheit)، بنیانگذار جیمیل (Gmail)، ایده‌ی نمایش تبلیغات در سرویس ایمیل گوگل را ارائه داد. اما او و دیگران می‌گویند، این سوزان وویچیکی (Susan Wojcicki) با حمایت سرگئی برین (Sergey Brin) بود که از طریق سازماندهی تیمی توانست این ایده را به محصولی بسیار موفق تبدیل کند. در اوایل سال 2005، ادسنس حدود 15٪ از کل درآمد گوگل را به‌‌خود اختصاص داد. در سال 2009، گوگل ادسنس اعلام کرد، پیشرفتش به‌حدی رسیده است که قادر است ویژگی‌های جدیدی از جمله توانایی «فعال نمودن چندین شبکه برای نمایش تبلیغات» را ارائه ‌دهد. در فوریه 2010، گوگل ادسنس شروع به استفاده از تاریخچه‌ی جستجو به‌صورت متنی جهت ارائه‌ی تبلیغات مرتبط‌‌تر کرد. در 21 ژانویه 2014، گوگل ادسنس به راه‌اندازی کمپین‌های مستقیم (Direct Campaigns) مبادرت ورزید؛ ابزاری که ناشران وب (Web Publishers) می‌توانند از طریق آن تبلیغات خود را مستقیماً بفروش برسانند. این ویژگی در 10 فوریه 2015 از میان رفت.

 

انواع فعال گوگل ادسنس

نوع محتوایی گوگل ادسنس

نوع محتوایی گوگل ادسنس

تبلیغات مبتنی بر محتوا (Content-based Advertisements) را می‌توان برای کاربرانی با علایق یا زمینه‌های فعالیتی خاص هدف قرار داد. هدف‌گذاری می‌تواند بر اساس «هزینه به‌ازای هر کلیک» (CPC: cost per click) یا «هزینه به‌ازای هر هزار نمایش» (CPM: Cost Per Thousand Impressions) تعیین شود، تنها تفاوت قابل‌توجه بین CPC و CPM در این است که با هدف‌گذاری CPC، درآمدها بر اساس کلیک‌ها ارزیابی می‌شوند، در حالی که درآمد CPM نه‌تنها بر اساس هر یک بازدید بلکه در مقیاسی بزرگ‌تر بر اساس هر هزار نمایش تعیین می‌گردد. از این‌رو، CPM از پتانسیل بیشتری برای منزوی شدن در بازار برخوردار است که همین امر باعث می‌شود تا تبلیغات CPC رایج‌تر شوند.

اندازه‌های تبلیغاتی (Ad Sizes) مختلفی برای تبلیغات محتوایی وجود دارد. تبلیغات می‌توانند مواردی چون متن‌های ساده، تصویرهای ثابت یا متحرک، ویدیوهای فلش، ویدیوهای معمولی و تبلیغات رسانه‌ای غنی یا همان تبلیغات چندرسانه‌ای (Rich media Ads) را در بر بگیرند. در اکثر اندازه‌های تبلیغات، کاربران می‌توانند در مورد نمایش هر دو تبلیغات متنی و چندرسانه‌ای باهم یا هر یک به‌صورت جداگانه تصمیم‌گیری کنند. از نوامبر 2012، یک فلش خاکستری در زیر تبلیغات متنی ادسنس برای شناسایی آسان‌تر آن‌ها ظاهر می‌شود. گوگل، خط‌مشی خود درباره‌ی تعداد تبلیغات به‌نمایش درآمده در هر صفحه را به‌روزرسانی کرد و بدین‌سان، محدودیت گنجاندن سه تبلیغ در هر صفحه برداشته شد.

مقالات مرتبط

گوگل ادسنس

گوگل ادسنس

آیا تاکنون به گوگل ادسنس به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری نگریسته‌اید؟ چه میزان درباره‌ی راه‌های بهره‌گیری از آن در سایت خود و کسب درآمد و سئوسازی از طریق آن آگاهی دارید؟ اگر شما هم در اینباره کنجکاوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید!

ارسال دیدگاه

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

درج نظر
نظر با موفقیت ثبت گردید.

بخش نظرات کاربران